Ta strona używa ciastek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.

× Dowiedz się więcej

Zwykłe ogumienie drogowe sprawdzi się poza asfaltem, ale tylko w mało wymagającym terenie. Warto mieć wiedzę na temat ogumienia terenowego, które gwarantuje dużo większe możliwości.

Większe oczekiwania

Wyczynowa opona terenowa - Simex Extreme Trekker

Jazda w ciężkim terenie wiąże się z koniecznością zakupu opon MT. Można wśród nich rozróżnić dwa warianty: terenowo-drogowe MT oraz terenowo-wyczynowe MT. W przypadku tych pierwszych priorytetem są osiągi w terenie i wysoka odporność na uszkodzenia. Przy tym zachowują one możliwość jazdy po twardych nawierzchniach.

To tradycyjne uniwersalne terenowe opony, o trzy- a najczęściej czterorzędowym kostkowym bieżniku, kierunkowe lub niekierunkowe, całkowicie otwarta rzeźba tak czoła, jak i barków bieżnika, duża głębokość rzeźby, szerokie i rozwarte pod dużym kątem występy (klocki) bieżnika, niski wskaźnik wypełnienia, z lamelami (zwykle pojedynczymi) lub bez. Określane jako MT opony te wykonywane są zazwyczaj jako całoroczne (M+S), wytwarzane w bardzo szerokim zakresie rozmiarów.

Złoty środek

Opony lokujące się trakcyjnie pomiędzy „atekami” i „emtekami” mają różny rodowód. Mamy zatem gumy wywodzące się z użytkowych uniwersalnych wzorów, odznaczające się dość wypełnionym środkiem czoła bieżnika i relatywnie rzadkimi i otwartymi żebrami zewnętrznymi. Jeszcze kilka lat temu modeli tego typu było całkiem sporo. Były wśród nich zarówno produkty globalne, jak BF Goodrich Trac Edge, czy też typowe dla konkretnych rynków bądź regionów: Dunlop TG Major w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie, Dunlop Radial Rover R/T w Ameryce Północnej, Dunlop Road Gripper F w Australii. Z regionalizacji wynikała paleta rozmiarów czy cechy charakterystyczne opon. Tak czy inaczej były to wyroby o charakterze użytkowym o dużych nośnościach; ich konstrukcja wewnętrzna nie była tak zaawansowana jak opon AT/MT. Niestety, większość z nich wypadła z oferty bądź została zastąpiona przez modele o zdecydowanie gorszych możliwościach terenowych. Dziś na rynku pozostały opony o dobrych możliwościach trakcyjnych (także zimowych) a jednocześnie ciche i dobrze się prowadzące (np.: BFG Commercial Traction, Uniroyal Laredo HD/T), dedykowane jako napędowe do pick-upów czy dużych aut 4WD, przy czym temat dotyczy głownie rynku północnoamerykańskiego.

Odstępstwem od praktyki „udrogowiania” uniwersalnych opon jest Goodyear ze swoją oponą Wrangler Duratrac. To klasycznie wyglądająca, ale zupełnie nowa – również w palecie wyrobów GY – opona o wysokiej, także zimowej trakcji. Jest równie ostrym odpowiednikiem w tańszym brandzie jest Kelly Safari TSR.

Prawie MT

Druga grupa to opony również głownie o charakterze użytkowym, o bieżniku przypominającym czterorzędowy wzór MT, ale zdecydowanie bardziej wypełniony i o niższej rzeźbie. Nie jest to, ani nigdy nie była, szczególnie liczna grupa. Prawdopodobnie najpopularniejszą gumą tego typu jest Maxxis MT-753 Bravo Series, oferowany w szerokiej palecie rozmiarów. Inny przykład to bardzo uniwersalna Toyo M-55. Z ciekawszych, już nie produkowanych można wymienić Dunlop Super Gripper.

XTreme AT Radial – agresywny atek ze stajni ProCompa. Rzadki w tym segmencie przykład bieżnika Kierunkowego

Typowa opona na ciężkie warunki piaszczystego i kamienistego podłoża

Cooper Discoverer ST - opona, która zdobyła globalną popularność

AT+

Opony najwłaściwiej pasujące do naszego zestawienia, czyli o typowo terenowej konstrukcji wewnętrznej i bieżniku pomiędzy AT i MT to właśnie gumy wywodzące się z amerykańskiego terminu „trail tire”. W latach siedemdziesiątych za oceanem nastąpił gwałtowny rozwój tej kategorii, owocujący wieloma wziętymi modelami firm, które już dziś nie istnieją. Jedną z nich była Armstrong Tire, mająca w dyspozycji hit pod nazwą Tru-Trac. Jednak pierwszym modelem Armstronga o prawdziwie nowoczesnym bieżniku był Norseman. Choć była to konstrukcja tylko trzyrzędowa, to środkowe żebro zostało pocięte na dość gęste klocki, a żebra zewnętrzne, choć otwarte, odznaczały się dość dużym wypełnieniem. Opona ta występowała w wielu mutacjach, jako diagonalna i radialna, zimowa, etc i w bardzo dużej liczbie rozmiarów. Można ją uznać za pierwszą nowoczesną gumę AT+. Konfekcjonowana przez Dicka Cepeka jako Fun Country (F-C) dotrwała do dziś w wersji F-C I,I zachowując swój pierwotny charakter. Również inne firmy posiadały w swoich ofertach opony przewyższające klasyczne AT pod względem trakcji; w drugiej połowie lat 70 Goodyear wypuścił model Tracker P-G, a w latach 80 Yokohama – model Super Digger Y811.

Co producenci aktualnie oferują w tej kategorii? Jest nieźle – to jedyna grupa z opisywanych, która ma się rynkowo dość dobrze. Zacząć wypada od modelu Discoverer S/T firmy Cooper.

To prawdziwy klasyk, od lat znajdujący uznanie wśród off-roaderów (głownie nurtu turystycznego) od Ameryki Północnej po Australię. Co ciekawe, Cooper wprowadził niedawno na rynek nowszy i bardziej atrakcyjny wizualnie model Discoverer S/T Maxx. Analogiczne do modelu Discoverer S/T gumy mają w ofercie marki: Mastercraft - Courser C/T, Hercules - Terra Trac D/T, Dean - Radial SXT.

Jeśli kogoś nie cieszą marki klasy średniej i ekonomicznej, może szukać wśród niszowych producentów specjalizujących się w ogumieniu sportowym. Pro Comp Radial XTreme A/T, Mickey Thompson Baja ATZ, Interco Trxus STS i wspomniany już Dick Cepek Radial F-C II – to sztandarowe przykłady AT+ klasy sport Premium.

U NAS

Restrykcyjne przepisy unijne odnośnie ogumienia przetrzebiły europejski rynek opon o charakterze terenowym. Co zatem możemy dostać oficjalnie w Polsce?

Bez wątpienia hitem ostatnich kilku lat jest Goodyear Wranglem Duratrac. Opona ta cieszy nie tylko dobrymi właściwościami terenowymi, ale też dobrze zachowuje się na asfalcie. Co więcej, jest jedną z nielicznych gum terenowych o oznaczeniu zimowym. Duratrakiem można opędzić zarówno samochody starsze jak i nowoczesne modele. Specjalnego wyboru nie ma, ale z kilku rozmiarów na koła 15-, 16- i 17-calowe (29’’-35’’) można wybrać coś dla średnich i dużych aut o charakterze wyprawowym czy użytkowym (brakuje rozmiarów wąskich).

Drugi duży gracz na rynku to Cooper. Wprawdzie klasyczny Discoverer S/T został okrojony do kilku podstawowych rozmiarów głównie 15-calowych, jednak już w przypadku S/T Maxx jest wyraźnie lepiej zwłaszcza jeśli chodzi o wybór „szesnastek” i „siedemnastek”. Na minus Coopera działają ceny – ta marka klasy średniej od lat ceni się u nas jak Premium.

Poza tym wielkiego wyboru nie ma. Zdarzają się pojedyncze rozmiary Maxxisa MT-753, Toyo M-55, a nawet MT Baja ATZ. I nie ma co siać przesadnego optymizmu, że będzie lepiej. Z oponami MT i AT na polskim rynku nie jest źle. Ogumienie łączące cechy obydwu gatunków to na razie słaba nisza.

Uniwersalne podejście

Kompromis stanowi ogumienie AT (All Terrain) - opisane w pierwszym odcinku naszego poradnika.

Przejdź do pierwszej części poradnika Przejdź do strony ISUZU
top